
“Primate li kartice?” – svaki trgovac gotovo svakodnevno čuje ovo pitanje. Ukupna vrijednost izdanih fiskaliziranih računa pri plaćanju karticama već je premašila vrijednost računa pri plaćanju gotovinom (podaci HNB-a za 2023., dok čekamo svježe podatke za prošlu godinu).
Između 2020. i 2023. HNB je zabilježio 95% porasta ukupnog volumena prihvaćenih kartica u Hrvatskoj.
A kako je sve to počelo?
Više o tome kakvo plaćanje koriste oni koji se profesionalno bave načinima plaćanja možete pročitati u našem blogu “Kartično plaćanje ili gotovina – što biraju stručnjaci?”
Doba mehaničkih uređaja i ručne evidencije
Tko se sjeća kupnje 70-ih godina prošlog stoljeća? Trgovci koji su prodavali skuplje proizvode ili imali strane kupce imali su potpisan ugovor s kartičnom kućom te uređaj za obradu kartica, čuvenu peglu.
Generacijama stasalima u digitalno doba će možda biti zanimljiva činjenica da je taj dražesni mehanički imprinter kumovao pojmu „peglanje kartica“.

Pomoću imprintera trgovac bi podatke s kartice preslikao na papir s kopijom, a onda rukom unio iznos računa (formular je sadržavao i polja za unos napojnice!).
Neki su naši trgovci još donedavno brižno čuvali svoje pegle pod pultom, za ''nedajbože'' ili ''ako nestane struje''. Presudili su zahtjevi Europske unije (putem PSD2 regulative) - te posljedično kartičnih platnih sustava - za načine plaćanja koji omogućuju sigurnu autentifikaciju korisnika radi zaštite korisnika kartice i smanjenja rizika prijevare. Korištenje imprintera ne pruža mogućnost sigurne autentifikacije te, prema regulatoru, ne jamči zadovoljavajuću razinu zaštite za platne transakcije.
Ove transakcije nisu bile povezane s blagajnom – trgovac je ručno vodio evidenciju, a kasnije slao papire kartičarskoj kući na naplatu. Trgovci s manjim brojem transakcija običavali su sakupljati te potvrde danima, čuvajući ih u zasebnoj kuverti i čekajući da se sakupi hrpica dostojna odlaska u SDK, buduću Finu.
Integracija POS uređaja s blagajnama

S pojavom elektroničkih POS uređaja (EFT POS) u kasnim 1970-ima i 1980-ima, trgovci su mogli elektronički autorizirati i obrađivati transakcije.
Ipak, POS uređaji i blagajne često nisu bili izravno povezani – trgovac bi iznos s računa ručno unosio u POS terminal, što je ostavljalo prostor za pogreške i usporavalo rad. 90-ih godina 20. stoljeća započinje integracija POS uređaja s blagajnama, što smanjuje mogućnost pogreške i ubrzava proces naplate.
Dakako, to spajanje je morao odraditi stručnjak, ali time su omogućeni automatski prijenos iznosa na POS uređaj i izrada fiskalnih računa.
Potpuna digitalizacija
Prije dvadesetak godina pametni uređaji ulaze u masovnu uporabu, a aplikativna rješenja za pametne telefone i tablete se samo množe.
Prirodno dolazi i do ideje da bi i POS uređaj mogao postati aplikacija koju trgovac jednostavno preuzima na pametni uređaj (SoftPOS).
U našem blogu na temu SoftPOS-a detaljno smo objasnili ovaj tip mobilne aplikacije i njene prednosti u poslovanju.

S druge strane, pojavili su se i standardni POS uređaji s instaliranom Android aplikacijom (nastaje, dakle, Android POS) te je utrt put potpunoj digitalizaciji plaćanja u trgovini: SoftPOS i moderni Android POS uređaji omogućuju trgovcu da na jednom uređaju ima blagajnu, fiskalizaciju, evidenciju zaliha i kartično plaćanje, bez potrebe za dodatnom opremom ili ručnim unosima.
Razvoj mogućnosti za trgovce tijekom godina
Već smo pisali o tome zašto bi svaki trgovac trebao pružati mogućnost kartičnog plaćanja, a danas uspoređujemo iskustvo trgovca kod ugovaranja i prihvaćanja kartica u odnosu na početke.
Imprinter

Nexi SmartPOS

Što je bilo prije?
- Gotovina ili tradicionalni POS uređaji
- Dugotrajno ugovaranje
- Dodatna oprema
- Komplicirano održavanje
- Procjena sigurnosti transakcije i sprečavanje zlouporabe u potpunosti prepušteno trgovcu
A kako je to danas?
- Brzo ugovaranje
- Jednostavna instalacija
- Intuitivna upotreba
- Visoka razina sigurnosti
- Integracija POS-a s drugim aplikacijama
- Praćenje poslovanja u realnom vremenu
Zaključak
Rješenja za kartična plaćanja, osobito uz Android POS i SoftPOS aplikacije, malim trgovcima omogućuju veću fleksibilnost, sigurnost i učinkovitost u svakodnevnom poslovanju. Integracija s drugim aplikacijama dodatno olakšava upravljanje poslovanjem, a razvoj industrije kartičnog plaćanja otvara sve više mogućnosti, čineći poslovanje konkurentnijim i prilagođenim suvremenim navikama kupaca.